Účinky vírivky na ľudské zdravie

5 liečivých účinkov hydromasáže, ktoré vírivé vane ponúkajú.

Vírivé vane majú mnoho pozitívnych účinkov. Či už sa jedná o fyzickú úľavu pre telo, alebo o psychickú úľavu pre myseľ. Ak máte nejaké vážne zdravotné ťažkosti, preberte so svojím lekárom, či je pre vás kúpanie vo vírivke vhodné. Vodoliečbu vám možno sám odporučí.

 

Stop stresu a psychickej nepohode

V dnešnej dobe sa odhaduje, že stres je z 80% pôvodcom všetkých návštev praktických lekárov. Väčšinou u dospelých plynie zo zamestnania, ale objavuje sa aj u detí, mladistvých a vysokoškolákov. Ak nevieme dobre zvládať stres, pôsobí nám nemalé zdravotné problémy. Emočné a fyzické poruchy ako sú depresie, úzkosť, infarkt, mŕtvica, hypertenzia, poruchy imunitného systému, autoimunitné ochorenie, reumatoidná artritída alebo roztrúsená skleróza. 

 

Vírivka vám môže pomôcť zvládať stres. Vírenie vody oslobodí vašu myseľ, telo i dušu. Vypnite svoj telefón, pustite si obľúbenú hudbu, použite aromaterapiu, dajte si niečo dobré na pitie (nemyslíme alkohol), zapnite chromoterapiu a nechajte sa masírovať.

 

Úľava od príznakov artritídy

Artritída patrí k veľmi rozšíreným ochorením. Existuje viac ako sto rôznych typov artritídy. Výskumom však bolo preukázané, že vírivka môže pomôcť v prípadoch, keď človek trpí napríklad osteoartritídou, reumatoidnou artritídou a fibromyalgiou. Teplá voda, tlak a masáž svalov priaznivo pôsobí na zmiernenie bolesti a stuhnutosti. V tomto prípade tiež odporúčame vo vírivke po nahriatí svalov cvičiť, aby sa pretiahli a rozhýbali kĺby. Môžete chodidlom opisovať krúžky, to isté robiť aj so zápästiami. Naťahovať a skŕčať nohy, preťahovať krčné svaly.

 

Lepší spánok

Pri nahromadenom strese alebo starostiach sa stáva, že sa nám nedarí v noci zaspať, a keď už zaspíme, tak sa po chvíľkach budíme celú noc, alebo máte smutnú depresívnu náladu. Problémy so spánkom ovplyvňujú našu fyzickú kondíciu, výkonnosť a môžu nám tiež skracovať život. Ak trpíte nespavosťou, určite sa poraďte s lekárom, ako navrátiť telu dostatok odpočinku. Spánok je veľmi dôležitý. Vírivka vám môže pomôcť dostať sa do pohody a tým aj k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. Skúste si ju dopriať 20 minút pred spaním do postele, mala by vám uľaviť od stresu a úzkosti. Zároveň skúste použiť aromaterapiu, ktorá upokojí vaše zmysly.

 

Zmiernenie bolesti

Bolesť svalov alebo kĺbov je veľmi nepríjemná. Človek nemôže robiť veci, ktoré sú bežné. Keď je vám nepríjemná chôdza do schodov alebo zo schodov, zdvíhanie vecí zo zeme, otáčanie hlavou zo strany na stranu, sedenie na stoličke, ležanie na posteli a podobne, potom by ste určite mali vyhľadať odbornú pomoc. Lekár vám zrejme sám odporučí vodoliečbu. Hydroterapie je vhodná tiež po namáhavom cvičení alebo prácu. Teplá voda spoločne s tlakom z dýz uvoľní svalové spazmy, prekrví vaše svaly do hĺbky a prehreje kĺby. Vo vírivke sa sústreďte na partie, ktoré vás bolí najviac. Kúpeľ vo vírivke je vhodná aj pri chronických bolestiach. Nebojte sa zapojiť jednoduché cviky, ktoré možno vykonávať aj vo vírivke. Pohyb vo vode je pre bolestivé kĺby príjemnejšie ako na suchu. Skvelé pre cvičenie sú Swim Spa bazény, kde môžete prevádzkovať mnoho športov.

 

Sociálne cítenie a pocit blízkosti

Čas letí hrozne rýchlo a možno si to ani neuvedomujeme. Trávime veľa času v práci, s telefónom či tabletom v ruke, pri televízii alebo počítači. Občas zabúdame na naše najbližšie. Môže sa nám potom ľahko stať, že máme nutkavý pocit, že nám niečo moc chýba. Nevieme to bližšie špecifikovať, len cítime takú prázdnu čiernu dieru na duši. Čo to je? Chýba nám naši blízki, naša rodina, priatelia. Ako túto čiernu dieru zaceliť? Skúste ich pozvať na parádny grilovanie, kedy si budete môcť dopriať relaxácie vo vírivke pred alebo i po jedle. Porozprávať sa a užiť si vírivé kúpele.

Ako vidíte, vírivka má veľa využitia. Lieči neduhy, odplavuje stres, zbližuje rodinu a zaháňa bolesť i žiaľ. Vaše telo sa vďaka jedinečnej hydromasáži, teplej vode, bublinkovým aj farebným efektom, dostáva do stavu maximálneho uvoľnenia.

Vírivá vaňa je tiež vhodným prostredím pre astmatikov, a všetkých, ktorých trápia problémy dýchacieho ústrojenstva. Vlhký a teplý vzduch stúpajúci z teplej vody totiž napomáha uvoľneniu nosových prieduchov.Teplá víriaca voda napomáha urýchliť uzdravenie z menších vnútorných zranení, pooperačných stavov, pomliaždenín.

 

Dĺžka pobytu vo vírivke a pitný režim

Pri tomto sa musí človek riadiť len podľa vlastných pocitov, keďže to nie je nijako určené, no netreba to preháňa. Príjem tekutín tú zohráva dôležitú úlohu, keďže vplyvom teplej vody a vlhkého vzduchu nám z tela odchádza pomerne dosť tekutín, tak ich musíme ai pravidelne doplní najlepsie vo forme čistej vody. 

 

Kedy radšej nie?

Ako pri všetkom, tak i pri pobyte vo vírivke platia isté pravidlá a kontraindikácie. Medzi ktoré patria nasledovné stavy nášho organizmu: gravidita (podľa štádiu tehotenstva), chrípka, infekčné ochorenia, hnisavé ochorenia kože, akútne horúčkovité ochorenia.

Nemáte ešte vlastné vírivku? Skúste si vybrať na našich stránkach Shopmarket.sk  alebo príďte osobne na náš showroom v Bratislave, kde vám ochotne poradíme.