Solárna sprcha má množstvo využití

Solárne sprchy sú neoddeliteľnou súčasťou vírivky, či bazéna. Pred každým vstupom do vírivky, alebo bazéna je potrebné sa dôkladne opláchnuť čistou vodou, na čo nám poslúžia solárne sprchy, aby sme odstránili z pokožky rôzne baktérie a vírusy, taktiež mastnotu a prach. Pri každom osprchovaní sa solárnou sprchou, pred vstupom do vírivky, či bazéna, udržíte vodu bez nečistôt a ušetríte čas na čistenie a údržbu vody.

 HLAVNÉ VÝHODY SOLÁRNEJ SPRCHY

  • Opláchnutie pred vstupom do bazéna - odstráni z vás nečistoty a baktérie z Vašej pokožky a následne zníži náklady na čistenie bazéna a menej časté používanie bazénových chemikálií
  • Ak vlastníte záhradku vďaka sprche predídete znečisteniu vnútorných priestorov, pretože sa môžete osprchovať už vonku
  • Znižujete riziko nákazy kliešťami, pretože sa hneď vysprchujete
  • Máte zdroj osvieženia i v prípade, že sa na Vašom pozemku nenachádza bazén

AKO FUNGUJE SOLÁRNA SPRCHA?

Solárne sprchy slúžia k ohrevu vody pomocou slnečnej energie. Zariadenie obsahuje zásobník vody

vďaka ktorému sa voda vo vnútri ohrieva prirodzeným a bez nákladovým spôsobom.

Ohrev vody za pomoci solárnej sprchy je najefektívnejší a najekologickejší spôsob, ktorý možno zvoliť.

Slnečné lúče, ktoré sa do steny zásobníka opierajú, sú samozrejme úplne zadarmo na rozdiel od

akéhokoľvek iného spôsobu ohrevu. Pre solárnu sprchu je potrebná prípojka na vodu, ktorá má mať dostatočný tlak, tak asi 3 bary.

Solárna sprcha má zmiešavaciu batériu, ktorá umožňuje miešanie teplej a studenej vody.

Solárne sprchy možno užívať po celú kúpaciu sezónu, teda od konca marca do októbra, ak je slnečno. Zariadenie umiestnite na slnečnú stranu. Inštaláciou na slnečnom mieste docielite najefektívnejšieho a najrýchlejšieho ohrevu.

VEĽKOSŤ ZÁSOBNÍKU NA VODU

Solárne sprchy majú rôznu veľkosť zásobníkov a preto by ste sa mali rozhodnúť aká veľkosť bude pre Vás výhodná. Malý zásobník je pre niekoho postačujúci a pre niekoho je malý. Avšak pri veľmi veľkom zásobníku budete dlhšie čakať na zohriatie vody. Musíte vopred vedieť, ako často a koľko ľudí bude solárnu sprchu využívať. 10 litrové zásobníky solárnej sprchy sú vhodné na také rýchle opláchnutie. Pri sprchovaní sa pred kúpaním do bazéna alebo vírivky Vám postačí solárna sprcha s objemom 15  litrov. Pre záhradkárov, ktorý sa potrebujú zbaviť nečistôt po práci je vhodná solárna sprcha s objemom 20 litrov. Tieto sú vhodné na 10 minútové sprchovanie. Ak by ste ale chceli sprchu na osprchovanie celej rodiny, tak Vám odporúčame kúpiť solárnu sprchu s objemom až 30 litrov. Neviete si vybrať ten správny typ solárnej sprchy pre Vašu rodinu? Máme pre Vás tabuľku, ktorá Vám určite pomôže vybrať tú solárnu sprchu správnu pre Vás.

Objem sprchy                   Na čo môžete sprchu využiť

do 10 litrov                         rýchle opláchnutie slúži predovšetkým na osvieženie počas horúceho letného dňa

do 15 litrov                        rýchle opláchnutie pred vstupm do bazéna

20 litrov                             vhodná voľba na očistenie a osvieženie pre záhradkárov - trvajúca sprcha 5 – 10 minút 

30 litrov a viac                   skvelé sprchovanie pre celú rodinu pred vstupom do vírivky a bazéna

MATERIÁL SOLÁRNEJ SPRCHY

Hliník

Mali by ste si tiež rozmyslieť z akého materiálu by mala byť Vaša sprcha, resp. jej zásobník na vodu. Hliník vyniká veLmi dobrou odolnosťou, tieź je veľmi lahký. Pri hliníkových zásobníkoch aú na výrobu použité hliníkové zliatiny, ktoré majú ešte lepšie vlastnosti ako samotný hliník.

Plast

Inou voľbou je plast. Výhodou platu je nízka hmotbosť, nevýhodou stabilita plastových materiálov v meniacich sa vonkajších podmienkach. ak ide o plastový zásobník musíte rátať s tým, že vplyvom vysokej teploty môže zmeniť svoje vlastnosti. Rýchle ochladenie zasa môže spôsobiť krehnutie materiálu. Niekedy môže pri plastových zásobníkoch prísť aj k deformácii a prasknutiu

RADY PRI POUŽÍVANÍ SOLÁRNEJ SPRCHY 

Ak chcete aby Vám srcha dlho vydržala, je potrebné pravidelné čistenie sprchy. Solárne sprchy sú v stálom kontakte s vodou a preto sa môže na nich usadzovať vodný kameň, ktorý sa tvorí kvôli nadmernému obsahu rozpustených solí vo vode. Vodný kameň môže postupne zapríčiniť poškodenie Vašej solárnej sprchy. 

Zazimovanie solárnej sprchy

Po konci letnej kúpacej sezóny je potreba sprchu vypustiť, odmontovať a uložiť do suchej miestnosti, kde sa teplota nedostane pod bod mrazu. Ak tak neurobíte a ponecháte sprchu (hoci vypustenú pomocou vypúšťacej zátky) vo vonkajšom prostredí, môže dôjsť k zamrznutiu zvyškov vody a tým pádom k poškodeniu tela sprchy.

Typ pre výber na správnu solárnu sprchu

Solárna sprcha Blue Rainbow 2 a Blue Rainbow 3 získali vo svojej kategórii solárnych spŕch ocenenie - produkt roku 2020