Krok za krokom pri údržbe akrylátovej vírivky
Krok za krokom pri údržbe akrylátovej vírivky
Akrylátová vírivka vám bude robiť radosť roky, ale nesmiete zabúdať sa o ňu starať. Ako na to vám prezradíme v tomto našom článku.
1. Vírivka a deti
Deti vírivku milujú a rady by si do vody vzali aj nejaké hračky. Pokiaľ chcete ochrániť akrylátový povrch vírivky, nedovoľte im brať si do vírivky hračky, ktoré sú z tvrdého plastu alebo ešte horšie – z kovu. Také hračky môžu poškodiť povrch škrupiny a urobiť ryhy. Deti púšťajte do vírivky len s nafukovacími hračkami a budete mať vždy istotu, že nič nepoškodia.
Pozor na nevhodné hračky, ktoré môžu poškodiť povrch vírivky.
2. Čistenie akrylátového povrchu
Vírivku je dobré raz za čas vypustiť a vymyť. Akrylátový povrch je náchylný na poškriabanie, preto si na čistenie vírivky nikdy neberte drôtenku. Povrch vírivky čistíme bežnými dezinfekčnými prostriedkami a mäkkou handričkou či mäkkou hubkou. Prípadné usadeniny ľahko vyčistíme šetrnými prípravkami na to určenými. Vyhýbajte sa prostriedkom na báze alkoholu a koncentrovaných kyselín.
3. Prvé napustenie vane
Čerstvá voda je síce čistá, ale veľmi záleží na tvrdosti vody. Preto je dobré na začiatku zmerať alkalitu a upraviť tvrdosť vody. Potom vás bude zaujímať pH, ktoré taktiež upravíte. Na testovanie vody používajte testovacie prúžky alebo AquaChek TruTest. Pokiaľ sa vám bude dariť udržiavať pH na úrovni 7,0 (6,8-7,2) a alkalitu 80-120, spotrebujete menej chémie na úpravu vody.
Na našom e-shope SPAMARKET nájdete kvalitnú bazénovú chémiu a chémiu pre vírivky
4. Pozor na chloraminy
Pokiaľ používate chlór na úpravu vody, pravidelne merajte množstvo chloramínov vo vode. Pokiaľ budete každý mesiac meniť aspoň 30 % objemu vody, znížite obsah chloramínov vo vírivke. Pokiaľ množstvo chloramínov presiahne zdravý limit, je nutné vymeniť všetku vodu vo vírivke. Už po 3 mesiacoch môže byť voda vo vírivke plná nezdravých zlúčenín chlóru, preto na to nezabúdajte a vodu kontrolujte aspoň 2x do mesiaca.
5. Čistenie filtrov
Prvý mesiac po výmene vody je vždy najnáročnejšie. Filtre je dobré čistiť a preplachovať každé tri dni. Zanášajú sa vodným kameňom, šupinami z kože a tukom. Tieto nežiaduce látky vám „zalepia filtre“, pokiaľ ich nebudete pravidelne čistiť. A presne preto je dôležité sa pred použitím vírivky osprchovať, aby sa zabránilo zbytočnému špineniu filtrov. S vodným kameňom bojuje aj váš filtračný systém. Trvá mu až 2 týždne, kým ho odfiltruje. Aký interval na čistenie filtrov zvoliť? Pokiaľ vírivku používajú 3-4 ľudia, filtre musíte čistiť 3-4 x týždenne. Pri intenzívnom využívaní je čistenie filtrov ešte častejšie.